Football – Fifa World Cup 2010 Schedule & Groups

Twitinterview with Shakthi @v_shakthi
June 6, 2010
20 Things you didn’t know about Steve Jobs
June 10, 2010

Football – Fifa World Cup 2010 Schedule & Groups

Football craze begins once again! The FIFA football 2010 world cup begins from 11th June, 2010 with 32 teams in 8 groups fighting for the cup. Here are the various groups and the schedule of the world cup –

  • Group A – South Africa, Mexico, Uruguay, France
  • Group B – Argentina, Nigeria, Korea Republic, Greece
  • Group C – England, United States, Algeria, Slovenia
  • Group D – Germany, Australia, Serbia, Ghana
  • Group E – Netherlands, Denmark, Japan, Cameroon
  • Group F – Italy, Paraguay, New Zealand, Slovakia
  • Group G – Brazil, Korea DPR, Côte d’Ivoire, Portugal
  • Group H – Spain, Switzerland, Honduras, Chile

Here is the schedule, based on the groups –

Group A

  • 11/06 16:00 South Africa vs Mexico
  • 11/06 20:30 Uruguay vs France
  • 16/06 20:30 South Africa vs Uruguay
  • 17/06 20:30 France vs Mexico
  • 22/06 16:00 Mexico vs Uruguay
  • 22/06 16:00 France vs South Africa

Group B

  • 12/06 16:00 Argentina vs Nigeria
  • 12/06 13:30 Korea Republic vs Greece
  • 17/06 16:00 Greece vs Nigeria
  • 17/06 13:30 Argentina vs Korea Republic
  • 22/06 20:30 Nigeria vs Korea Republic
  • 22/06 20:30 Greece vs Argentina

Group C

  • 12/06 20:30 England vs USA
  • 13/06 13:30 Algeria vs Slovenia
  • 18/06 16:00 Slovenia vs USA
  • 18/06 20:30 England vs Algeria
  • 23/06 16:00 Slovenia vs England
  • 23/06 16:00 USA vs Algeria

Group D

  • 13/06 20:30 Germany vs Australia
  • 13/06 16:00 Serbia vs Ghana
  • 18/06 13:30 Germany vs Serbia
  • 19/06 16:00 Ghana vs Australia
  • 23/06 20:30 Ghana vs Germany
  • 23/06 20:30 Australia vs Serbia

Group E

  • 14/06 13:30 Netherlands vs Denmark
  • 14/06 16:00 Japan vs Cameroon
  • 19/06 13:30 Netherlands vs Japan
  • 19/06 20:30 Cameroon vs Denmark
  • 24/06 20:30 Denmark vs Japan
  • 24/06 20:30 Cameroon vs Netherlands

Group F

  • 14/06 20:30 Italy vs Paraguay
  • 15/06 13:30 New Zealand vs Slovakia
  • 20/06 13:30 Slovakia vs Paraguay
  • 20/06 16:00 Italy vs New Zealand
  • 24/06 16:00 Slovakia vs Italy
  • 24/06 16:00 Paraguay vs New Zealand

Group G

  • 15/06 16:00 Côte d’Ivoire vs Portugal
  • 15/06 20:30 Brazil vs Korea DPR
  • 20/06 20:30 Brazil vs Côte d’Ivoire
  • 21/06 13:30 Portugal vs Korea DPR
  • 25/06 16:00 Portugal vs Brazil
  • 25/06 16:00 Korea DPR vs Côte d’Ivoire

Group H

  • 16/06 13:30 Honduras vs Chile
  • 16/06 16:00 Spain vs Switzerland
  • 21/06 16:00 Chile vs Switzerland
  • 21/06 20:30 Spain vs Honduras
  • 25/06 20:30 Chile vs Spain
  • 25/06 20:30 Switzerland vs Honduras

Saturday – 26 June
Port Elizabeth, 16:00 Round of 16 – Match 1 1A – 2B
Rustenburg, 20:30 Round of 16 – Match 3 1C – 2D

Sunday – 27 June
Bloemfontein, 16:00 Round of 16 – Match 4 1D – 2C
Johannesburg (SC), 20:30 Round of 16 – Match 2 1B – 2A

Monday – 28 June
Durban, 16:00 Round of 16 – Match 5 1E – 2F
Johannesburg (Ellis), 20:30 Round of 16 – Match 7 1G – 2H

Tuesday – 29 June
Pretoria, 16:00 Round of 16 – Match 6 1F – 2E
Cape Town, 20:30 Round of 16 – Match 8 1H – 2G

Wednesday, 30 June and Thursday, 1 July – Rest Days

Friday – 2 July
Port Elizabeth, 16:00 – Quarterfinal A 5 – 6
Johannesburg (SC), 20:30 – Quarterfinal B 1 – 2

Saturday – 3 July
Cape Town, 16:00 Quarterfinal C 3 – 4
Johannesburg (Ellis), 20:30 Quarterfinal D 7 – 8

Sunday, 4th July and Monday, 5th July – Rest Days

Tuesday – 6 July
Cape Town, 20:30 Semifinal I A – B

Wednesday – 7 July
Durban, 20:30 Semifinal II C – D

Thursday, 8th July and Friday, 9th July – Rest Days

Saturday – 10 July
Port Elizabeth, 20:30 Third Place play-off Loser I – Loser II

Sunday – 11 July
Johannesburg (SC), 20:30 Final Winner I – Winner II

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *